Интервю с Явор Гърдев

Интервю с Явор Гърдев

Завършва Националната гимназия за древни езици и култури „Константин Кирил Философ“ (1991).
Магистър по Философия в Софийския университет „Св. Климент Охридски“ (1997) и магистър по специалността „Режисура“ за драматичен театър в класа на Иван Добчев в Националната академия за театрално и филмово изкуство „Кръстьо Сарафов“ в София (1998).

Специализира и получава допълнителна квалификация на различни форуми и в различни институции в Германия, Франция, Великобритания и Съединените американски щати (1996-2003).

Театрални постановки

1994 – „Две кратки пиеси за края“ по Фьодор Достоевски и Людмила Петрушевска (Драматичен театър – Димитровград) /съвместно с Недялко Делчев/
1994 – „Частите на нощта“ от Георги Тенев (Драматичен театър – Сливен)
1995 – „Слугините“ от Жан Жоне (Драматичен театър – Хасково и Драматичен театър – Димитровград, копродукция)
1995 – „Походът“ от Георги Тенев (Драматичен театър – Ловеч)
1996 – „Таня-Таня“ от Оля Мухина (Малък градски театър зад канала, София)
1997 – „Сънят на Одисей“ по Хайнер Мюлер, Йосиф Бродски, Георги Тенев и Кирил Мерджански (Театрална работилница „Сфумато“)
1999 – „Квартет“ по Хайнер Мюлер & Сие (Театрална работилница „Сфумато“)
1999 – „Руска народна поща“ от Олег Богаев, (Театър Българска армия / сцена Максим, София) [1]
2000 – „Верона“ от Алексей Шипенко (Народен театър „Иван Вазов“, София) [2]
2000 – „Носферату, този отвътре“ по Давид Льо Бретон (Theatre du Plessis-les-Tours / Companie JMCL, Tours, France – като Parcours de Creation)
2001 – „Bastard“ по текстове на Шекспир, Дюренмат, Адсон де Мутие-ан-Дер (Драматичен Театър – Варна в пространството на Изба „Димят“, Варна) [3] [4]
2002 – „Пентезилея“ по Хайнрих фон Клайст (Schloss Trebnitz – Бранденбург, Германия – в рамките на Международен театрален уъркшоп)
2002 – „Във въздуха“ от Алексей Шипенко (Драматично-куклен театър – Хасково) [5]
2003 – „Марат/Сад“ по Петер Вайс (Triumviratus Art Group, Асоциация THEOREM, Hebbel Theater – Берлин, „La Rose des Vents“ – Scene Nationale de Villeneuve d’Ascq – Франция, Stadsschouwburg Utrecht – Нидерландия, ДТ Варна)
2003 – „Живот х 3“ от Ясмина Реза (Театър 199, София) [6]
2004 – „Пухеният“ от Мартин Макдона (Драматичен театър – Варна) [7]
2004 – „Пир по време на чума“ от Александър Пушкин (Schloss Trebnitz – Brandenburg, Germany – в рамките на Международен театрален уъркшоп)
2004 – „Бурята“ от Уилям Шекспир (Държавен театър Адана, Турция)
2005 – „Пиеса за бебето“ от Едуард Олби (Театър 199, София) [8] [9]
2006 – „Крал Лир“ от Уилям Шекспир, сценография Никола Тороманов (Народен театър „Иван Вазов“, София) [10]
2006 – „Куцулан, или Вълча Богородица“ от Константин Илиев (Пърформанс в Panta Theatre, Caen, France – в рамките на Международен театрален уъркшоп)
2006 – „Крум“ от Ханох Левин, сценография и костюми Никола Тороманов (Драматичен театър Варна) [11]
2007 – „Старицата от Калкута“ от Ханох Левин (Театър 199, София) [12] [13] [14]
2008 – „Валентинов ден“ от Иван Вирипаев, сценография Никола Тороманов (МГТ „Зад канала“) [15] [16] [17]
2008 – „Калигула“ от Албер Камю, сценография и костюми Никола Тороманов (Драматичен Театър – Варна) [18] [19] [20] [21] [22] [23]
2009 – „Козата, или коя е Силвия“ от Едуард Олби, сценография Никола Тороманов (Народен театър „Иван Вазов“, София) [24] [25] [26]
2010 – „Методът Грьонхолм“ от Жорди Галсеран, сценография Никола Тороманов (Театър на нациите, Москва, РФ)
2011 – „Убиецът Джо“ от Трейси Летс, сценография Никола Тороманов (Театър на нациите, Москва, РФ)
2011 – „Ръкомахане в Спокан“ от Мартин Макдона, сценография Даниела Олег Ляхова (Народен театър „Иван Вазов“, София) [27]
2011 – „Грозният“ от Мариус фон Майенбург, сценография Венелин Шурелов (Саратовски държавен академичен театър „И.А.Слонов“, Саратов, РФ)
2011 – „Пухеният“ от Мартин Макдона (Театър 199) [28] [29]
2012 – „Нощна пеперуда“ от Пьотър Гладилин, сценография и костюми Даниела Олег Ляхова (Народен театър „Иван Вазов“, София) [30] [31]
2012 – „Хамлет“ от Уилям Шекспир, сценография и костюми Даниела Олег Ляхова, Никола Тороманов (Народен театър „Иван Вазов“, София) [32] [33] [34]
2013 – „Почти представление“ от Итън Коен (Младежки театър „Николай Бинев“ и Bright Light Entertainment, София) [35]
2014 – „Жана“ от Ярослава Пулинович, сценография и костюми Татяна Димова (Народен театър „Иван Вазов“, София)
2015 – „Квартет – Опасни връзки след края на света“ по Хайнер Мюлер (Спектакъл-филм, Национален Дворец на Културата, София)
2015 – „Чайка“ от Антон Павлович Чехов (Театър Азарян, Национален Дворец на Културата, София)

Отличия и награди

1991 – Награда на Министерството на образованието на Република България и прием по заслуги в СУ „Св. Климент Охридски“ за победата в Националната олимпиада по литература.
1991 – Награда на Министерството на образованието на Република България и Медал на Българското философско дружество за победата в Националната олимпиада по философия.
1997 – Награда за най-добра режисура на Театралния фестивал в Благоевград – „Таня-Таня“.
1997 – Награда на САБ за най-добра режисура за сезон 1996/97 – „Таня-Таня“.
1999 – Награда за най-добра режисура на Театралния фестивал в Благоевград – „Квартет“.
1999 – Награда за най-добра режисура на Фестивала на камерните форми във Враца – „Квартет“.
1999 – Награда BERLINER GRAND PRIX EUROPE за най-добра европейска радиодрама за „Атолът“ на Радио-телевизионния фестивал „Prix Europa“ в Берлин, Германия.
2002 – Награда Икар на САБ за най-добра режисура за сезон 2001/02 – „Bastard“.
2002 – Награда Аскеер за най-добра режисура за сезон 2001/02 – „Bastard“.
2002 – Награда Аскеер за най-добро представление за сезон 2001/02 – „Bastard“.
2004 – Награда на Столична община за ярък принос в областта на културата и изкуствата – за режисурата на спектакъла „Живот X 3“.
2005 – Награда за най-добра режисура на Фестивала на камерните форми във Враца – „Пухеният“.
2005 – Награда за най-добро представление на Фестивала на камерните форми във Враца – „Пухеният“.
2005 – Награда Златно перо на Радио FM Класик, Столична община и Министерството на културата на Република България за принос към българската култура.
2005 – Медал на Министерството на културата и туризма на Република Турция. По повод селекцията и успешното турне на спектакъла „Бурята“ във Франция.
2006 – Награда ИКАР на САБ за най-добра режисура за сезон 2005/06 – „Пиесата за бебето“.
2006 – Награда Аскеер за най-добро представление за сезон 2005/06 – „Крал Лир“.
2006 – Награда Златен век на Министерството на културата на Република България за принос към българското изкуство и култура.
2006 – Награда Театрална личност на годината на Обществото на независимите театрални критици за режисурата на спектаклите „Крал Лир“ и „Крум“.
2008 – 30-ти Mосковски МКФ – Награда на Асоциацията на филмовите клубове – „Дзифт“
2008 – 30-ти Mосковски МКФ – „Сребърен св. Георгий“ за най-добър режисьор в основното състезание – „Дзифт“
2008 – 33-ти МТВФ „Златна Ракла“ – „Галя Бъчварова“ награда за режисьорско постижение – „Дзифт“
2008 – 33-ти МТВФ „Златна Ракла“ – „Academica 21“ награда за режисьорско постижение – „Дзифт“
2008 – 33-ти МТВФ „Златна Ракла“ – Специалната награда на журито – „Дзифт“
2008 – 28-ми Фестивал „Златна Роза“ – Специалната награда на критиката – „Дзифт“
2008 – 28-ми Фестивал „Златна Роза“ – Голямата награда за най-добър филм – „Дзифт“
2009 – 13-ти Международен София Филм Фест – Kodak Award for Best Bulgarian Feature Film – „Дзифт“
2009 – 13-ти Международен София Филм Фест – Специална награда на международното жури – „Дзифт“
2009 – 14-ти МКФ Вилнюс (Литва) – Награда за най-добра режисура – „Дзифт“
2009 – 9-ти Фестивал goEast Висбаден (Германия) – Special Mention Director’s Achievement – „Дзифт“
2009 – 16-ти МКФ Палич (Сърбия) – International Critics’ Jury Award – „Дзифт“
2009 – Награди на НФЦ & СБФД – Награда за най-добър филм – „Дзифт“
2009 – МКФ Салерно (Италия) – Награда „Тоно“ – за „Дзифт“
2009 – Награда на Обществото на Независимите театрални критици за „Козата или Коя е Силвия?“
2010 – Театрална награда на вестник „MK“ за „Методът Грьонхолм“, Москва, Русия
2011 – Варненска театрална награда „Златна Маска“
2012 – Награда Аскеер за най-добра режисура за сезон 2011/12 – „Нощна пеперуда“ и „Ръкомахане в Спокан“
2012 – Награда Аскеер за най-добро представление за сезон 2011/12 – „Нощна пеперуда“
2013 – Награда Икар на САБ за най-добра режисура за сезон 2012/13 – „Хамлет“ [36] [37]
2013 – Награда Аскеер за най-добро представление за сезон 2012/13 – „Хамлет“ [38] [39]
2013 – Награда Аскеер за най-добра режисура за сезон 2012/13 – „Хамлет“
2014 – Награда „Златен Арлекин“ за най-добра режисура, най-добро представление и най-високи актьорски постижения – „Грозният“
2016 – Награда Икар на САБ за най-добра режисура за сезон 2015/16 – „Квартет – Опасни връзки след края на света“ и „Чайка“

Коментирай